Medence
Medence kivitelezés

A medenceépítés az építőiparon belül az egyik legkényesebb munka, hiszen a megépített vasbeton szerkezetnek óriási teherbírással kell rendelkeznie. A szigetelés is nagy odafigyelést igényel, és a megfelelő burkolat kiválasztása sem egyszerű. Mindenkit szeretnénk eltántorítani tehát attól, hogy saját maga álljon neki medencét építeni.
Inkább bízza szakemberre, akinél az esetlegesen előforduló hibákért még reklamálni is lehet. A legkényesebb rész ráadásul nem a medence építése, hanem a hozzá kapcsolódó gépészeti berendezések (vízforgató, szűrők, páraelszívó) kiválasztása és kifogástalan beépítése.

Fontos, hogy a medence valóban vízzáró képességű legyen, ellenkező esetben megjelenhetnek a repedések. Ha a betonmedence megfelelően vízzáró, akkor a víz hosszan tartó és egyoldalú behatása során sem tud áthatolni a szerkezeten, és a vízzel ellentétes oldalon nem látható gyöngyöző víz megjelenése.

Amennyiben a betonszerkezet stabil és kellően szigetelt, jöhet a burkolat felragasztása. Legrégebb óta, és talán még ma is a leggyakrabban üvegmozaikokkal burkolják a medencéket.

Az üvegmozaik előnyét medencék esetében különösen jól ki lehet használni, főképp, ha nem szabályos a formája. Bármilyen díszítő elemet szeretnének, azt ugyanolyan lapokban készítjük el Önnek, mint a gyári kiszerelés, így a szakembernek nem kell bajlódnia egy-egy figura megformálásával.

Az üvegmozaikok fektetéséhez fehér, flexibilis vékonyágyazású ragasztót érdemes használni. A közhiedelemmel ellentétben a medencék burkolására kifejezetten ajánlott mozaikok nem olyan drágák, illetve van már háromezer forintos négyzetméter ártól kapható termékcsalád is.

A minden körülménynek megfelelő burkolat kiválasztása azért is nagy odafigyelést igényel, mert a medencében hatalmas víznyomásnak van kitéve, kiváltképp igaz ez a kültéri medencére, ahol még a szerkezet bizonyos mértékű mozgásával is számolni kell. Hosszú távra csak kifejezetten medence burkolására alkalmas mozaikot érdemes választani, máskülönben hamarosan lepotyogott szemeket kell kifogni a vízből.

Miután a ragasztóágy teljesen kiszáradt és megkötött, megkezdődhet a fugázás, amelyhez a megfelelő anyagot nagy körültekintéssel kell kiválasztani, hiszen a medencében nagymértékű eróziós és vegyi igénybevételnek lesz kitéve. Végül a medenceburkolat szegély-, csatlakozó- és dilatciós hézagait kell tartósan rugalmas tömítőanyagokkal kitölteni, amelyhez az ecetsavas szilikon a legmegfelelőbb.

Ám mielőtt a medencét feltöltenénk vízzel, meg kell győződni arról, hogy a ragasztó- és tömítőanyagok teljesen kiszáradtak-e, a kivárási idő természetesen függ a felhasznált anyagok kötési idejétől, és nem utolsó sorban az időjárási körülményektől, de általában huszonegy nap elteltével már igénybe vehető a medence.

Sajnos a medencék használatának szükséges velejárója, hogy a szennyeződött felületeket rendszeresen tisztítani kell.

 
Segédanyagok medence burkolásához

Medencék burkolásához a MAPEI a KERABOND nevű magas tapadó szilárdságú, fagyálló fehér ragasztóját ajánlja, ISOLASTIC adalékkal keverve. Így érhetjük el a megfelelő hatást.

Magán használatban lévő medencénél, az általános vegyszerezés a fugázást nem támadja meg, ilyenkor a Mapei ULTRACOLOR PLUS fuga-választékából mazsolázhatunk.

Azonban a töményebb vegyszer károsíthatja, felmarhatja a fugákat. Nagyobb igénybevétel (vegyszerhasználat) esetén saválló epoxi fugahabarcs használata ajánlott - Mapei KERAPOXY fugák.

 
  • mozaikgrafika
  • üvegmozaik grafika
  • mozaikgrafika
  • törtmozaik - valódi egyedi műalkotás
  • mozaikgrafika
  • üvegmozaik grafika
Egyedi színátmenettel burkolt medence
Élménymedence fekvőpadja
Op Art kép
Nap motívum üvegmozaikból
Üvegmozaikos fürdőszoba látványterve
Különleges mozaikkép
Egyedi üvegmozaik fal
Kagyló mozaikkép egyedi színkeverék háttérben
Mozaik beillesztése csempével burkolt medencébe
Térbeli világítótorony
Mozaikország
Egyedi barna átmenet
Egyedi jacuzzitér
Jacuzzitér mozaikburkolata
Medence lépcsője